ICSE 2011 Research/Technical Track Papers

  1. Shay Artzi, Julian Dolby, Simon Holm Jensen, Anders Møller, and Frank Tip
  2. Joseph P. Near, Aleksandar Milicevic, Eunsuk Kang, and Daniel Jackson
  3. Andrea Arcuri and Lionel Briand
  4. Lin Tan, Yuanyuan Zhou, and Yoann Padioleau
  5. Michael Bayne, Richard Cook, and Michael D. Ernst
  6. Miryung Kim, Dongxiang Cai, and Sunghun Kim
  7. Shane McIntosh, Bram Adams, Thanh H. D. Nguyen, Yasutaka Kamei, and Ahmed E. Hassan
  8. Satish Chandra, Emina Torlak, Shaon Barman, and Rastislav Bodik
  9. Tung T. Nguyen, Hung V. Nguyen, Hoan A. Nguyen, and Tien N. Nguyen
  10. Pamela Bhattacharya and Iulian Neamtiu
  11. Ali Mesbah and Mukul R. Prasad
  12. Giriprasad Sridhara, Lori Pollock, and K Vijay-Shanker
  13. James Clause and Alessandro Orso
  14. William Sumner, Tao Bao, Xiangyu Zhang, and Sunil Prabhakar
  15. Narayan Ramasubbu, Marcelo Cataldo, Rajesh Krishna Balan, and James D. Herbsleb
  16. Chao Wang, Mahmoud Said, and Aarti Gupta
  17. Sunghun Kim, Hongyu Zhang, Rongxin Wu, and Liang Gong
  18. Sunny Wong, Yuanfang Cai, Miryung Kim, and Michael Dalton
  19. Minghui Zhou and Audris Mockus
  20. John Hutchinson, Jon Whittle, Mark Rouncefield, and Steinar Kristoffersen
  21. Cédric Jeanneret, Martin Glinz, and Benoit Baudry
  22. Marcelo Cataldo and James D. Herbsleb
  23. Sven Apel and Dirk Beyer
  24. Nils Göde and Rainer Koschke
  25. Reid Holmes and David Notkin
  26. Massila Kamalrudin, John Hosking, and John Grundy
  27. Fausto Spoto and Michael D. Ernst
  28. Yi Wei, Carlo A. Furia, Nikolay Kazmin, and Bertrand Meyer
  29. Domenico Bianculli, Dimitra Giannakopoulou, and Corina S. Păsăreanu
  30. Damien Cassou, Emilie Balland, Charles Consel, and Julia Lawall
  31. Jungju Oh, Christopher J. Hughes, Guru Venkataramani, and Milos Prvulovic
  32. Heejung Kim, Yungbum Jung, Sunghun Kim, and Kwankeun Yi
  33. Sandeep Kumar, Siau Cheng Khoo, Abhik Roychoudhury, and David Lo
  34. Choonghwan Lee, Feng Chen, and Grigore Roşu
  35. Kelly Androutsopoulos, David Binkley, David Clark, Nicolas Gold, Mark Harman, Kevin Lano, and Zheng Li
  36. David Kawrykow and Martin P. Robillard
  37. Horatiu Dumitru, Marek Gibiec, Negar Hariri, Jane Cleland-Huang, Bamshad Mobasher, Carlos Castro-Herrera, and Mehdi Mirakhorli
  38. Foyzur Rahman and Premkumar Devanbu
  39. Fang Yu, Muath Alkhalaf, and Tevfik Bultan
  40. Collin McMillan, Mark Grechanik, Denys Poshyvanyk, Qing Xie, and Chen Fu
  41. Xusheng Xiao, Tao Xie, Nikolai Tillmann, and Jonathan de Halleux
  42. Guido De Caso, Víctor Braberman, Diego Garbervetsky, and Sebastián Uchitel
  43. Matt Staats, Michael W. Whalen, and Mats P.E. Heimdahl
  44. Tianwei Sheng, Neil Vachharajani, Stephane Eranian, Robert Hundt, Wenguang Chen, and Weimin Zheng
  45. Max Schäfer, Manu Sridharan, Julian Dolby, and Frank Tip
  46. Kathryn T. Stolee and Sebastian Elbaum
  47. Friedrich Steimann
  48. Steven She, Rafael Lotufo, Thorsten Berger, Andrzej Wąsowski, and Krzysztof Czarnecki
  49. Antonio Filieri, Carlo Ghezzi, and Giordano Tamburrelli
  50. Andrew Meneely and Laurie Williams
  51. Richard Wettel, Michele Lanza, and Romain Robbes
  52. Ariel S. Rabkin and Randy Katz
  53. Felienne Hermans, Martin Pinzger, and Arie van Deursen
  54. Andreas Classen, Patrick Heymans, Pierre-Yves Schobbens, and Axel Legay
  55. Nicolás D'Ippolito, Victor Braberman, Nir Piterman, and Sebastián Uchitel
  56. Eric Bodden, Andreas Sewe, Jan Sinschek, Hela Oueslati, and Mira Mezini
  57. Stefan Winter, Constantin Sârbu, Neeraj Suri, and Brendan Murphy
  58. Toshiya Fujii, Tadashi Dohi, and Takaji Fujiwara
  59. Fredrik Kjolstad, Danny Dig, Gabriel Acevedo, and Marc Snir
  60. Peter C Rigby and Margaret-Anne Storey
  61. Aleksandar Milicevic, Derek Rayside, Kuat Yessenov, and Daniel Jackson
  62. Lucas Cordeiro and Bernd Fischer